Eliminacje australijskie (Australian Qualifications) - 1980
 
Australian Qualifications
1980

Australian Final

Sydney
(Sydney Showground)
26.01.1980



1. Billy Sanders  NSW  (10)  15  3,3,3,3,3  time 
2. Phil Crump  VIC  (13)  12+3  3,2,2,3,2   
3. John Titman  QLD  (12)  12+2  2,2,2,3,3   
4. Steve Koppe  QLD  (3)  10  1,3,3,2,1   
5. Mike Farrell  QLD  (11)  10  1,1,3,2,3   
6. Phil Herne  NSW  (2)  10  3,2,1,1,3   
7. Glyn Taylor  WA  (7)  3,2,0,2,2   
8. Glenn McDonald  NSW  (5)  0,3,3,1,2   
9. Keith Wright  WA  (8)  0,3,2,0,2   
10. Rob Maxfield SA  (4)  0,1,1,3,1   
11. Peter Collins  SA  (14)  2,1,1,0,0   
12. Lou Sansom  SA  (15)  1,0,0,2,0   
13. Danny Kennedy  VIC  (1)  2,0,-,-,-   
14. Rob Moores  NSW  (16)  0,0,2,-,-   
15. Alan Lorymer  NT  (6)  2,0,0,-,-   
16. Dean Von Bibra  TAS  (9)  0,1,0,0,0   
R1. Ricky Day  NSW  (17)  1,1,1   
R2. Rob Saunders  NSW  (18)  1,0   
           
           
           
           

Marked in blue, for Australasian Final 1980.


Northern Zone Final

Rockhampton
03.01.1980

1. Gary Guglielmi           
2. Billy Sanders           
3. John Titman           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           



Southern Zone Final

Melbourne
02.01.1980

1. Phil Crump           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           



New South Wales Championship

Liverpool
09.01.1980



1. Billy Sanders           
2. Phil Herne           
3. Gary Guglielmi           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           



Queensland Championship

Ayr
(Pioneer Park)
24.11.1979
(3-laps)

1. John Titman    (7)  13  3,3,3,1,3  time 
2. Mike Farrell    (2)  13  3,2,3,3,2   
3. Steve Koppe    (11)  11  f,3,3,2,3   
4. Merv Janke    (13)  10  3,3,1,3,ef   
5. Brian Hodder    (5)  10  2,x,2,3,3   
6. Ray Gervey    (6)  0,2,3,3,0   
7. Paris Cocstanidies    (9)  2,0,2,1,3   
8. Terry Keyse    (16)  2,2,1,2,1   
9. Graham Odger    (12)  3,3,0,1,0   
10. Owen Wallace    (1)  2,1,2,0,2   
11. Ian Andersen    (8)  1,2,2,1,1   
12. David Foot    (14)  1,1,1,2,2   
13. Dan Garvey    (3)  1,1,0,2,2   
14. Daryl Volpe    (10)  1,ef,1,0,1   
15. Darryl McLean    (15)  ef,1,0,0,1   
16. Russel Rees    (4)  0,0,x,dnf,dnf  
R1. Keith Pilcher    (17)  dnr     
R2. Steve Parker    (18)  dnr     
           
           
           
           



South Australian Championship

Adelaide
(Speedway Park)
04.01.1980

1. Doug Wyer           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           



Victorian Championship

Mildura
(Olimpic Park)
??

1. Phil Crump           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           



Western Australian Championship

Perth
(Claremont Speedway)
??

1. Robert Moores           
2. Glyn Taylor           
3. Keith Wright           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           



Facebook 'Like' Button
 
 
Dzisiaj stronę odwiedziło już 445944 visitorstutaj!